MOTÝLI A BAREVNÉ DESTIČKY

Máme tu jaro a duben a tento měsíc je neodmyslitelně spojený s motýli. Každý rok se nám toto téma vrací jak domů tak do školky a stále ho nemáme dost. Motýli jsou totiž nevyčerpatelné téma 🙂

Různobarevnost motýlů přímo vybízí propojit aktivity s pomůckami montessori. Já jsem si vybrala spojení s BAREVNÝMI DESTIČKAMI III. abychom měli dostatek barev a odpovídali motýlím motýlím barvám Safari modelům motýlů. Tato práce-hra je skvělá pro vizuální vnímání, kdy se vybírá správná kombinace barev, která odpovídá motýlům.

Pro hru si připravte všechny pomůcky a ukažte dětem na třech motýlech, jak by jste barvy přiřadila. Po ukázce vše vraťte na místo a nechte dítě, aby zkoušelo vlastní variace barev. Sada barevných destiček III. je už pokročilejší sadou s barevnými přechody, proto to může být pro dítě obtížné.

Dejte dětem prostor a čas a pokud budete mít dojem, že barvy, které vybralo jsou jiné, než byste dali vy, zkuste se zdržet oprav – můžete se třeba dítěte zeptat, „Jsi s tím takto spokojená-ý?“ .

Pokud máte potřebu dítěti barvy opravit, zkuste mu nabídnout, že byste mu rádi ukázali jaké barvy byste zvolil-a vy. Můžete pak společně zhodnotit situaci „takto to vidíš ty, toto je tvůj výběr a takto to vidím já“.

U předškolních dětí dochází k vývoji percepce barev nerovnoměrně a skokově. Záleží na individuálním tempu dítěte a připravenosti posunout se na další vývojovou úroveň. Využívat barvy záměrně a preferovat jednu před druhou je schopno zhruba od doby, kdy jednotlivé barvy od sebe diferencuje, popř. je umí pojmenovat.

Vnímání barev je také ovlivněno emočním cítěním dítěte a v jaké aktuální náladě se nachází. Když teď na jaře například kvetou stromy, může některé dítě říci, že strom je bílý, protože je obsypaný bílými květy.

Děti při této aktivitě začali vymýšlet i jiné varianty a chtěli vybírat barvy i pro jiná zvířata a rostliny, hlavně u rostlin v tomto období bylo zajímavé vidět jejich počínání, protože mohli využívat právě jednu barvu a všechny její přechody.

Jana Beranová
“Miluji děti a mou vášní je Montessori. Toto spojení je mou životní cestou, skrze kterou ráda inspiruji rodiče, jak si pozvat a přinést do svého domova lásku, řád a spokojenost.” Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.