KDY JINDY, KDYŽ NE NA MATEŘSKÉ?

MÁTE NA TO ČAS?!

Po jednom ze svých kurzů s rodiči a dětmi, mne jedna z maminek oslovila, že je zde poprvé a že se jí Montessori moc líbí, ale neví, zda na to bude mít čas. Zeptala jsem se jí, jestli již pracuje, nebo je na mateřské dovolené. Jsem na mateřské, odpověděla a ještě dřív, než jsem stihla cokoliv dalšího říci, tak mě začala vysvětlovat.

Víte, být na mateřské dovolené, není jako být na dovolené, proč se to mateřská dovolená vlastně nazývá„. Bylo vidět, že je toho plná a potřebovala to někomu říct. „Celý den se nezastavím a má opravdu hodně práce a pak přijde manžel domů a ptá se mě co jsem celý den vlastně dělala?“. Tato otázka ji očividně velmi pobuřovala. „Co bych asi dělala, ať si to zkusí, kolem malého celý den lítat, do toho uvařit, stihnout jít nakoupit, vyprat, vyžehlit. Vždyť vy to přece musíte znát. Já bych opravdu chtěla to Montessori doma dělat, ale NEMÁM NA TO ČAS“.

ČAS BY SE MOŽNÁ NAŠEL, ALE…

Dotazů typu, kde na to brát čas, nebo to je sice hezké, ale co když nebude chtít? Já nemám čas čekat až si nazuje boty, když máme být v tolik a tolik na kroužku. Já nemám čas koukat, jak si pomaličku krájí tu svou mrkev do polévky. Já nemám čas na to, jít na hřiště hodinu – to bychom tam došli a šli zase zpátky.

Já nemám čas, být v obchodu a nakupovat tři hodiny, aby si mohl jezdit se svým košíčkem a nakupoval také. Já nemám čas mu to ukazovat a vysvětlovat. Já nemám čas si s ním celý den JEN hrát. Já nemám čas, mu dělat nějaké pomůcky.

Z věty „JÁ NEMÁM ČAS“ se stává pravidlo a rutina, ne vždy to maminky řeknou touto větou, ale argumenty, proč některé věci nemohou dělat jinak jsou často jejím obsahem.

Pak přijde jednou den, kdy si rodiče jen povzdechnou před zavřenými dveřmi pokoje, ve kterém je zalezlé jejich dítě. Na zavolání jim děti odpovídají „JÁ TEĎ NEMÁM ČAS“.

Naše doba se vyznačuje tím, že rodiče oblékají děti ve školce, nosí jim tašky do a ze školy a když dítě řekne „já mám žízeň“ dospělí automaticky jdou, a pití jim přinesou. Je běžné, když rodič přiveze dítě do školky autem, tak ho z něj vyndá a do školky jej donese. Rodiče automaticky poklekají před svými dětmi, aby je obuli a zuli, nosí za nimi lahvičky, aby se dítě nezapomnělo napít, nečekají na vyjádření potřeb, ale z pouhé grimasy plní přání a potřeby předem.

Ze všeho tohoto jednání mají rodiče dojem, že je to normální, vždyť se „jen“ starají o své děti. Je to jejich povinnost a děti jsou přece malé a na nich závislé. Mají dobrý pocit z toho, kolik věcí s dítětem stíhají, jaké dobré a zdravé jídlo jim vaří a předhání se s kamarádkou zda jsou skvělí rodiče.

Děti rostou, jsou nesamostatní a ještě ve 13 očekávají, že je maminka nebo tatínek bude vozit do školy a ze školy autem. Při většině věcí, které dělají se nedočkáte dokončení, a kromě sebe samých je nikdo jiný moc nezajímá.

Rodiče si pak jen říkají „KDE JSME UDĚLALI CHYBU? VŽDYŤ JSME MU DALI VŠECHNO.“

KDY JINDY, KDYŽ NE NA MATEŘSKÉ?

Když si vzpomenu na své dvě mateřské dovolené, pamatuji si, jako by to bylo včera. Byl to ten nejkrásnější čas, který jsem měla možnost si s dětmi užívat. Celo dopolední vaření oběda, cesty na hřiště, na kterém jsme si nestihli pohrát, protože cesta prostě trvala moc dlouho a byla moc průzkumnická.

Neustálé pozdní příchody k babičce, protože než se děti obuli tak to byla věčnost. Vysvětlování, proč mají děti tepláky obráceně. Neustále plné ruce některého mazlícího dítěte, které usnulo. Nemyslete si, že všechno bylo jenom krásné.

Také si pamatuji, jak bylo těžké některé věci skloubit, ne vždy jsem byla odpočatá a vyspalá, což se projevovalo na mé náladě, často bylo po stolech rozlité pití, opatlaný nábytek atd.. Vím, že mateřská dovolená opravdu není tou dovolenou, na které odpočíváte.

Přesto, si troufnu říct, že je to ten nejdůležitější čas, který by každá maminka, měla svému dítěti věnovat. To, být s dítětem v čase Tady a Teď vědomě, je totiž ta jediná náplň práce maminek a tatínků na MD. Pokud jste plně na MD, tak není důvod někam spěchat. Na MD přeci rodiče odchází právě a kvůli dítěti, proč tedy nemají někteří rodiče na MD ČAS?

Můžete s dítětem uklízet klidně celý den? Ano můžete. Můžete klidně vařit s dítětem oběd celé dopoledne? Ano můžete. Můžete se začít připravovat ven dostatečně dopředu, aby si mohlo obout boty samo? Ano můžete. Můžete si s dítětem, místo puštění pohádky v televizi, nebo na mobilu, sednou a číst si pohádku z knížky? Ano můžete. Můžete nechat hrát si dítě samo a vy se jen dívat? Ano můžete.

Pozorováním svého dítěte se totiž dozvíte nejvíce informací. Dozvíte se, co ho zajímá, co už dokáže, co by potřebovalo, aby to, co už dokázalo, dál rozvíjelo. Dítě svou samostatnou hrou dokáže najít svého vnitřního učitele, naučí se soustředit, naučí se dát prostor i vám.

Můžete dělat s dětmi věci, které Vás baví, protože na mateřské dovolené na to máte čas.

Můžete dokonce začít i s tím Montessori. To je většinou druhá otázka, kterou nejčastěji dostávám „jak a s čím máme začít“? třetí otázkou bývá „jaké hračky/pomůcky a v kterém věku máme kupovat?“ . Tyto dvě otázky slýchávám moc ráda, většinou jsem pak k nezastavení a přesto, nebo spíš právě proto, že jsou opravdu zajímavé, tak bych jim chtěla věnovat dostatek prostoru, který si zaslouží.

Vrátím se tedy k času a jak si ho na mateřské dovolené s dítětem užít a prožít. Mě osobně, vždy vyhovovalo, když jsem co nejvíce činností dělala s dětmi vždy stejně, ve stejnou dobu, v pravidelném rytmu. Téměř z každé činnosti, můžete mít svůj rituál. Když jsme třeba odcházeli ven, tak jsem pokaždé dělala s dětmi přípravu k odchodu.

Bylo to pokaždé stejné – připravíme si děti ven svačinu (společně jsme pak dávali potřebné jídlo a pití do batohu), koukneme se jaké je počasí (dle počasí se odvíjely další kroky spojené s oblékáním), vezmeme si tepláky, tričko, mikinu, a půjdeme se obout (v tomto čase kdy se děti v předsíni obouvali, nebo se tedy o  to, ze začátku, jen snažili, jsem měla čas dochystat ostatní věci, které jsem si chtěla vzít ven, průběžně jsem vždy chodila do předsíně sledovat, jak na tom děti jsou, a pokud jim to nešlo, ukázala jsem jim jak, by to mohli zkusit, stále ale platilo, že to budou zkoušet dál.

Ve většině případů, jsem tento čas věnovala i své úpravě). Díky tomu, že jsem krok obouvání, nedala dětem až na konec svých příprav, tak nebyl nikdo nervózní. Krok obouvání, přicházel vždy dostatečně dopředu, aby dal dětem prostor, a mě vlastně také.

Děti již toto znali, protože to bylo pokaždé stejné, takže neměli problém, zůstat v předsíni beze mě, a prali se se svou motorikou. Rituály a rutiny, které děláte pokaždé stejně, přináší dětem do života pocit bezpečí, předvídatelnost a ušetří vám to spoustu stresových situací.

foto mArtina Hladíková 2018 Mandala Montessori

Pro jednotlivé rituály, si můžete vytvořit i kartičky s piktogramy, které dětem pomáhají si jednotlivé kroky zapamatovat. Díky těmto kartičkám se děti dokáží časem připravovat i sami. Na nákup, jsem měla vytvořené kartičky jednotlivých potravin, které pravidelně nakupujeme. Byli to reálné fotografie. Když jsme šli nakoupit, vzali jsme vždy kartičky s těmi potravinami, které jsme potřebovali dokoupit. Každé z dětí mělo tři kartičky a věci na nich zobrazené, pak dávali do košíku. Pokud vaše činnosti budou mít svůj čas, místo a průběh pokaždé stejný, bude se Vaše dítě lépe orientovat a budete je moci dělat společně.

Nemusí se vám vše dařit hned od začátku, nemusíte ani dělat vše najednou. Začněte jednou věcí, kterou jste dosud dělala sama, když dítě spalo nebo proto, abyste vše urychlila, a tu začněte dělat ve stejném tempu, pokaždé stejně a s klidem, když to hned nebude perfektní. Pokud v tom ucítíte smysl a bude to fungovat, přidejte si další. Jsem přesvědčená, že se váš pohled změní, a vy zjistíte, že máte čas, přesto, že jste celé dopoledne udělali „jen“ jednu věc.

Těším se na vaše příběhy.     

Jana Beranová
“Miluji děti a mou vášní je Montessori. Toto spojení je mou životní cestou, skrze kterou ráda inspiruji rodiče, jak si pozvat a přinést do svého domova lásku, řád a spokojenost.” Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.