JARNÍ STŘÍHÁNÍ

Činnosti stříhání papíru inspirované Montessori

Většina dětí, které znám, ráda stříhá nůžkami. Jsou velmi nadšeni z výsledků, které vytvářejí, z akce a ze skutečnosti, že používají nástroj, který je často mimo povolené hranice! Rodiče obvykle přistupují k této dovednosti s předsudky a mají obavy.

Já mám zkušenosti s představením prvního stříhání už kolem druhého roku. Každopádně děti jsou bezpečně připraveni na stříhání zhruba v 35 měsících. Ve školce se obvykle setkávám s dětmi, které nůžky neměli nikdy v ruce a pro tyto děti i těm kterým ještě 3 roky nebyli, nebo jsou čerstvě 3 letí, tak to pro ně to může být velká výzva.

Než se s vámi podělím o připravené proužky jarního stříhání, ráda bych se s vámi ještě podělila o zkušenosti s tím, jakými věcmi zdárné zvládnutí stříhání podpořit. Pro zvládnutí stříhání, je dobré, když dětem začleníme do běžných činností takové činnosti, které nejen učení stříhání podpoří, ale posílí jejich prsty a ruce. Zde je několik tipů.

AKTIVITY PODPORUJÍCÍ ROZVOJ MOTORIKY PRO SNADNÉ STŘÍHÁNÍ JSOU:

  • oční kapátka
  • kleště
  • děrování
  • houby
  • všechny druhy kolíčků na prádlo a kuchyňských sponek

Používejte kleště a pinzety všech možných druhů a přenášejte malé i větší předměty. Postavte třeba věž z kostek tím, že kostky budete dávat na sebe právě kleštěma nebo velkou pinzetou.

Kapátko zahrňte do výtvarných aktivit, míchejte barvy. Můžete použít i velké kapátko-pipeta na šťávu na maso a přenášet vodu z jedné mísy do druhé.

Všechny tyto činnosti podporují sílu v prstech i dlaních a zlepšují jemnou motoriku a koordinaci rukou.

STŘÍHÁNÍ

Stříhání v předškolním období (3-6 let) velmi důležité a děti opravdu baví. Začít můžete tak tím, že nejprve budete papír pouze trhat na malé kousíčky, i tím se prsty procvičují.

Vyberte dětem správné nůžky a nebojte se těch ostrých. Pokud jim pořídíte malé dětské nůžky které více pižlají než stříhají, tak budou z činnosti otrávení a brzo od ní odejdou s tím, že stříhání je nanic. Děti potřebují mít stejně kvalitní nástroje jaké byste pořídili sami sobě. Já osobně mám ráda nůžky fiskars a maped.

Pokud se bojíte o bezpečnost pořiďte ty s kulatou špičkou, ale jak už jsem psala ostré. V případě, že vaše dítě více používá levou ruku, nebo ruce často střídá, zkuste koupit jak pro praváky tak pro leváky.

Když si sami zkusíte stříhat nůžkami pro praváky levou rukou, nebo naopak, zjistíte, že je to velký rozdíl a že stříhání po linii je zcela nemožné bez zubů.

Pro úplně první stříhání, si můžete na pomoc vzít i zdvojené nůžky. Pomohou aby dítě lépe pochopilo princip stříhání.

U dvouletých dětí je také lepší použít na stříhání tvrdší papír (čtvrtku) aby se jim to lépe drželo, ale ne zas moc tvrdý, aby to zvládli ustřihnout.

Pro trénování stříhání jsou dobré proužky, kde je předkreslená čára, vlnovka atp., tímto si děti stříhání zpřesňují.

JARNÍ STŘÍHÁNÍ

Ráda připravuji dětem tématické proužky a jaro je krásné a zelené, plné mláďátek a barev velikonočních svátků. Rozstříhané proužky nevyhazujte, schovejte je do krabičky a vytvářejte s dětmi následně koláže a výkresy. Každá aktivita stříhání je u mých dětí i dětí ve školce nejraději zakončována lepením.

Tak neváhejte a užijte si zábavu z tvoření a pošlete mi vaše připravené stříhání a výtvory které jste udělali.

Jana Beranová
“Miluji děti a mou vášní je Montessori. Toto spojení je mou životní cestou, skrze kterou ráda inspiruji rodiče, jak si pozvat a přinést do svého domova lásku, řád a spokojenost.” Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.