BAREVNÁ ŠACHOVNICE

Původně jsem chtěla začít blog plnit články o aktivitách a domácnosti pro děti do tří let a přes jednotlivá období se dostat k vyššímu věku. Současná situace se zavřenými školami a milionem domácích školáků mne navedla na nápad, udělat raději sérii článků s návody na výrobu pomůcek pro domácí školu a inspiracemi pro domácí výuku.

Ze dne na den se z rodičů stali učitelé a ke své roli učitele si stále ponechali své pracovní role. Z dětí se stali domácí školáci a očekává se od nich, že budou samostatné a dobře organizované a budou zvládat vše bez výkladů a v určeném čase.

Je to vlastně velmi vzrušující, ze dne na den se v této republice spustil projekt domácího vzdělávání a děti mají šanci se sebe-řídit. Jsem přesvědčená, že ačkoliv to byla rána z nebe, tak to všichni společně zvládneme.

CO JE TO BAREVNÁ ŠACHOVNICE?

Tuto pomůcku naprosto miluju a když jsem jí viděla na výcviku pro učitele poprvé, tak to pro mě byl velký AHA moment. Barevná šachovnice umožňuje dětem násobit víceciferné činitele s lehkostí a přehledem. Při počítání si upevňují znalosti jednotlivých řádů a procvičují násobilku.

Pro práci s Barevnou šachovnicí potřebujete i perlový materiál. Náklady na pořízení obou těchto pomůcek vychází na cenu celkem kolem 3.000 kč. Pro domácí počítání by mohla stačit domácí výroba, jak perlového materiálu tak šachovnice.

JDEME NA TO

Jako první si ukážeme tu nejjednodušší variantu, kterou je tisk a laminace. Připravila jsem si pro Vás dokument (najdete ho ke stažení dole), ve kterém naleznete jak popis práce se šachovnicí, tak i perlový materiál a číslice.

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

 • barevnou tiskárnu (pokud nemáte, nechte si dokument vytisknout v některém copy centru)
 • nůžky nebo řezačku
 • laminovačku a laminovací folie
 • barevný papír
 • krabičky k uložení hotového materiálu

POSTUP JAK UDĚLÁME PERLOVÝ MATERIÁL:

 1. Vytiskněte si dokument a listy s perlovým materiálem a číslicemi vytiskněte dvakrát (pokud je chcete mít oboustranné jako já).
 2. Vystřihněte jednotlivé bloky perlového materiálu a slepte stejné bloky k sobě. Je třeba natřít lepidlo opravdu o celé ploše aby se po zalaminování a rozstříhání nikde nic neodchlipovalo.
 3. Vložte slepené části do laminovací folie.
 4. Zalaminujte .
 5. Vystříhejte jednotlivé proužky perlového materiálu a číslice.
 6. Umístěte do krabiček.

Zvolila jsem oboustrannou variantu, aby se dětem lépe pracovalo. Často se jim při práci s pomůckou stává, že mají „děravé ruce“ a padá jim to. Když je materiál oboustranný, tak ihned vidí i co jim upadlo bez toho aby to museli otáčet.

Pro uložení materiálu jsem zvolila krabičky od zápalek (jsou k dostání prázdné po 24 ks za 35,-kč) a ty jsem vyskládala a přilepila do větší krabičky.

zalaminovaný a nastříhaný perlový materiál

POSTUP JAK UDĚLÁME ŠACHOVNICI:

Co budete potřebovat:

 • barevný papír (červený, modrý zelený)
 • 2 x čtvrtku A3
 • lepící pásku
 • lepidlo
 • nůžky
 • laminovačku a laminovací folie A3
 1. Ze zeleného papíru nastříhejte 13 čtverců o rozměru 7 x 7 cm.
 2. Z modrého papíru nastříhejte 12 čtverců o rozměru 7 x 7 cm.
 3. Z červeného papíru nastříhejte 11 čtverců o rozměru 7 x 7 cm.
 4. Připravte si čtvrtky A3 a položte si je na šířku. Jednu ze čtvrtek zkraťte o 18,5 cm.
 5. Slepte čtvrtky po kratší straně, průhlednou lepící páskou, k sobě.
 6. Následně začněte čtverce lepit na vzniklou desku od shora, následujícím schématem.
 7. 1. řada – čtverce v pořadí zelená, modrá, zelená, červená, modrá, zelená, červená, modrá, zelená – lepíte rovnou na čtvrtku těsně po okraj a těsně k levé straně.
 8. 2. řada bude v pořadí modrá, zelená, červená, modrá, zelená, červená, modrá, zelená červená – lepíte pod předešlou řadu.
 9. 3. řada bude v pořadí zelená, červená, modrá, zelená, červená, modrá, zelená, červená, modrá.
 10. 4. řada (ta nejníž, ze spodu první) je v pořadí červená, modrá, zelená, červená, modrá, zelená, červená, modrá, zelená.
 11. Na dolní a pravý okraj napište pod jednotlivé čtverce hodnoty daného pole, dle obrázku níže.
 12. Pokud máte laminovačku na formát A3 můžete ještě celou šachovnici zalaminovat, aby déle vydržela.

Nápad – na jednotlivé čtverce můžete použít moosgumu, je to pro práci příjemnější, neklouže to a není to třeba laminovat.

Papírové čtverce je možné lepit rovnou na karton.

DALŠÍ MOŽNOSTI VÝROBY

Pokud rádi šijete, ať už v ruce nebo na stroji, můžete šachovnici udělat např. z filcu.

Nebo můžete vzít dřevěnou desku a barvy a šachovnici namalovat. Stejně tak i perlový materiál může být z opravdových korálků, které navléknete, ale to už je opravdu časově jiná liga.

Budu nesmírně ráda, pokud mi pošlete fotografie Vašich výrobků a napíšete mi jak se vám s pomůckou pracuje a zda vám to v učen dětmi pomohlo.

krásný den a na další P(R)OTKÁNÍ SE těší Janka

Jana Beranová
“Miluji děti a mou vášní je Montessori. Toto spojení je mou životní cestou, skrze kterou ráda inspiruji rodiče, jak si pozvat a přinést do svého domova lásku, řád a spokojenost.” Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře